Grand Laundry
Temizlik Bize, Zaman Size Kalsın
Bizi Ara

Endüstriyel Çamaşır Yıkama Fabrikası

Kullanıma hazır ve sürekli temiz olan çamaşırların elde edilebilmesi için farklı hizmetlerden yararlanılması gerekmektedir. Özellikle üniforma gereksinimi olan oteller, hastaneler, restoranlar, sosyal tesisler ve benzer kurumların endüstriyel çamaşır yıkama fabrikası olarak hizmet sunan firmalardan yararlanması son derece önemlidir. Bu tür yıkama işlemleri sadece çamaşırların yıkanmasından ibaret değildir. Çamaşırların toplanması, ayrıştırılması, yıkanması, ütülenmesi ve zamanında teslim edilmesi de endüstriyel çamaşır yıkama işlemlerinin birer parçasıdır.

Endüstriyel Çamaşır Yıkamanın Operasyon Süreçleri

Endüstriyel çamaşır yıkama işleminde ilk etapta kirliler özel çamaşır arabalarına toplanır ve çamaşırhanelere götürülmeye hazır hale getirilir. Kat görevlileri bu noktada çamaşırların ayrıştırılmasıyla ilgilenmezler.

Özel çamaşırhanelere ulaşan çamaşırların ayrıştırılması işlemi profesyonel ekipler tarafından yapılmaktadır. Ayrıştırma yapılırken kirliler renk, kumaş tipi ve kir tiplerine göre farklı şekillerde ayrıştırırlar. Farklı kumaş ve farklı lekelere ayrı işlemler yapılması gerektiği için bu işlem deneyim ve dikkat gerektirmektedir. Çamaşırhane personelleri kirli çamaşırlar üzerindeki yıkama talimatı sembollerine ve kumaş ile birlikte kir türlerine göre ayrıştırmayı yaparlar.

Ayrıştırılmış olan kirliler sanayi tipi olan çamaşır makinelerine, makinelerin kapasitesi aşılmayacak şekilde doldurulur. Bu görevler makine operatörleri tarafından yapılmaktadır. Operatörler, makinenin programını ve kimyasallarını da ayarlarlar. Modern şekilde tasarlanan endüstriyel çamaşır makinesi modelleri, çamaşıra uygulanacak olan kimyasalların miktarını kendisi otomatik olarak belirleyebilmektedir.

İşleme kısmında ise ütüleme, katlama ve paketleme işlemi yapılır. Kurutma aşaması, kumaşların türüne göre farklılık gösterebileceği için işlem öncesinde tekrar ön ayrıştırma yapılmalıdır. Etikette bulunan kurutma talimatları dikkate alınarak kurutma makinesinde veya kurutma özelliği bulunan özel merdaneli silindirler ile çamaşırların üzerinden tekrar geçilmektedir.