Grand Laundry
Temizlik Bize, Zaman Size Kalsın
Bizi Ara

Tekstilin Yıkanma Ömrü

Tekstil ürünlerinin kullanım süreleri, kullanım şekli ve bakım şekline bağlı olarak değişebilmektedir. Araştırmalara göre tekstil ürünlerinin giyilmesi ve yıkanması gibi durumları tekstillerin ömrünü kısaltabilmektedir. Ancak yeni nesil teknolojilerden yararlanılarak yapılan yıkama çalışmalarıyla birlikte tekstilin yıkanma ömrü de artmaktadır.

Yıkamaya karşı dayanıklılığı artırabilecek olan özel temizlik ürünleri ve yıkama makineleri sayesinde kullanılan tekstiller uzun yıllar boyunca ilk günkü halinde kalabilir. Bu ürünler arasında kalıcı ütü gibi ürünler yer alabildiği gibi aynı zamanda kırışmayı önleyebilecek olan farklı ürünler de yer almaktadır.

Tekstilin Ömrünü Uzatan veya Kısaltan Detaylar Nelerdir?

Boyutsal ve şekil değişimlerine karşı dayanıklılığı artırabilecek olan yıkama seçenekleri, yüzey özelliklerinin korunması gibi detaylar dikkate alınarak belirlenmektedir. Yıkamalar genellikle ev tipi olan otomatik çamaşır makinelerinde yapılır. Fakat farklı sektörlerde yer alan firmalar endüstriyel tip çamaşır yıkama hizmetlerinden de yararlanmak isteyebilirler. Buradaki en önemli detay tekstili yıkayacak olan firmanın tecrübesi ve kullandığı ekipmanlardır.

Güvenilir ve müşterileri tarafından daima olumlu geri dönüşler alan firmaları tercih ettiğiniz zaman tekstilin yıkanma ömrü uzar ve ilk günkü gibi kullanılabilir halde daha uzun süre kalır. Yıkama işlemini bu alanda uzman olan kişiler doğru ekipmanları kullanarak yaptıkları zaman tekstil ürünlerinin ömrü uzamaya başlar. Leke çıkarma, kir çıkarma ve beyazlatma işlemlerinin yapılabileceği yıkama işlemlerinin profesyonel şekilde yapılabilmesi maliyetinizi optimum seviyelere getirebilmeniz açısından da son derece önemlidir.

Yıkama işleminde uygulanan mekanik hareket, kullanılan yük, su, sıcaklık seviyesi, süre ile kumaşı oluşturan molekül yapısı, lif tipi, kumaş tipi, iplik tipi, örgü sıklığı ve örgü tipi gibi detaylar da tekstillerin yıkanma ömrünü belirleyen en temel faktörler arasında yer almaktadır.